Počet výsledků: 25

Otevřít filtraci

Močový trakt je jiný název pro močové cesty. Viz také moč.

Zažívací trakt je jiný název pro trávicí trakt.

Trávicí trakt, zažívací trakt neboli trávicí trubice je součástí trávicího systému. Zjednodušeně si jej můžeme představit jako trubicovitou strukturu (byť je v některých místech rozšířená, zúžená či různě zohýbaná), jejíž součásti na sebe vzájemně navazují: ústní dutina, hltan, jícen, žaludek, tenké střevo (dvanáctník, lačník, kyčelník), tlusté střevo (slepé střevo, tračník, konečník), řitní otvor. Poznámka: Tračník a konečník jsou v odborných textech někdy souhrnně označovány jako kolorektum. Stěna trávicího traktu se obecně skládá ze čtyř vrstev specializované tkáně. Zevnitř směrem ven jsou to: sliznice (tunica mucosa), podslizniční vazivo neboli submukóza (tela submucosa), svalová vrstva, nejčastěji hladká svalovina (ačkoli v jícnu se vyskytuje i příčně pruhovaná svalovina), serózní membrána neboli seróza (tunica serosa); pouze v horní části jícnu je čtvrtou vrstvou tzv. adventicie (tunica adventitia). Obrázek: Struktura stěny trávicího traktu – schematický nákres. Tučnými popisky jsou zvýrazněny čtyři vrstvy specializované tkáně: sliznice, podslizniční vazivo, svalová vrstva (v tomto případě hladká svalovina) a serózní membrána. Žlutě jsou vyznačeny nervy, které jsou součástí enterického nervového systému. (Zdroj: By Goran tek-en, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons) Viz také trávení, trávicí systém.

Krvácení do trávicího traktu neboli gastrointestinální krvácení může mít různé příčiny; těmi nejčastějšími jsou jícnové varixy, žaludeční vředy a dvanáctníkové vředy. Krvácení do trávicího traktu se může projevit například zvracením krve nebo dehtovitou stolicí (melénou). Kterýkoli z těchto alarmujících příznaků je důvodem pro neodkladnou návštěvu lékaře. Viz také krvácení, trávicí trakt.

Urogenitální trakt (angl. genitourinary tract) je odborný název pro „močové a pohlavní ústrojí“. Jinými slovy, jedná se o souhrnné označení pro močové cesty a reprodukční systém. Viz také urogenitální.

Infekce močových cest neboli uroinfekce je souhrnný pojem pro zánět močových cest, který je způsoben většinou bakteriemi, ojediněle viry nebo kvasinkami. Tyto záněty se mohou týkat kterékoli součásti močových cest, tzn. ledvin, močovodů, močového měchýře i močové trubice. Patogeny se do močových cest mohou dostat různými způsoby. Nejčastější jsou vzestupné infekce, méně časté sestupné infekce, poměrně vzácné jsou hematogenní infekce. Viz také infekce, močové cesty.

Močový katétr je dutá, do jisté míry ohebná trubice, která odvádí moč z močového měchýře a vede do sběrného sáčku. Močové katétry se vyrábějí v mnoha různých velikostech a typech, a mohou být vyrobeny z gumy, plastu (PVC) nebo silikonu. Zavedení močového katétru je obvykle nutné u pacientů, kteří z různých důvodů nemohou sami vyprazdňovat svůj močový měchýř (např. po chirurgickém zákroku, při retenci moči apod.). Viz také moč, katétr.

Močovody jsou součástí vylučovacího systému, potažmo močových cest. Jsou to dvě trubicovité struktury, které odvádějí moč z ledvin do močového měchýře (obr. 1). U dospělého člověka jsou močovody dlouhé přibližně 25–30 cm a mají průměr přibližně 4–7 mm. Stěna močovodu se skládá ze tří vrstev. Směrem zevnitř ven jsou to (obr. 2): sliznice (tunica mucosa) – vylučuje hlen, který pokrývá a chrání buňky na vnitřním povrchu močovodu, svalová vrstva (tunica muscularis) – je tvořena dvěma „podvrstvami“ hladké svaloviny (vnější podélná vrstva a vnitřní kruhovitá vrstva); hlavní funkcí svalové vrstvy je peristaltika, tedy pohánění moči směrem od ledviny do močového měchýře; adventicie (tunica adventitia) – vnější vazivový obal močovodu. Obrázek 1: Močový systém – schematický nákres. (Zdroj: depositphotos.com) Obrázek 2: Příčný řez močovodem – mikroskopický preparát. Vnitřní povrch močovodu je vystlán sliznicí (fialové buňky ve středové části), následuje silná vrstva hladké svaloviny. Vnější vrstva močovodu se nazývá adventicie. (Zdroj: By OpenStax College - Anatomy & Physiology, Connexions Web site. http://cnx.org/content/col11496/1.6/, Jun 19, 2013., CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30148534) Viz také moč.

Mužská močová trubice (lat. urethra masculina) má dvě funkce: odvod moči z močového měchýře, ejakulace spermatu při dosažení orgasmu. Mužská močová trubice je v horní části obklopena prostatou. V oblasti prostaty se sbíhají chámovody, které ústí do ejakulačních vývodů. Tyto krátké trubičky začínají v místě spojení chámovodů a semenných váčků – a pokračují až k močové trubici, do níž ústí. Mužská močová trubice měří na délku přibližně 17 až 20 cm. Po většinu své délky je mužská močová trubice doprovázena dvěma topořivými tělesy penisu, zatímco sama prochází houbovitým tělesem penisu. Mužská močová trubice ústí na povrch těla na žaludu penisu. Během ejakulace je spodní část močového měchýře uzavřená: to znamená, že jednak se sperma nemůže dostat do močového měchýře (ale pouze močovou trubicí z těla ven), jednak muž během ejakulace nemůže močit. Obrázek: Poloha močového měchýře, močové trubice (obojí vyznačeno tělovou barvou) a některých přilehlých struktur v mužské pánvi – schematický nákres. Zdroj: By OpenStax College - Anatomy & Physiology, Connexions Web site. http://cnx.org/content/col11496/1.6/, Jun 19, 2013., CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30148631 Viz také močová trubice, ženská močová trubice.

Močová trubice (lat. urethra) je u žen i u mužů součástí vylučovacího systému, potažmo močových cest. Močová trubice propojuje močový měchýř s povrchem těla. V okamžiku močení je moč odváděna močovou trubicí z těla ven. Mužská močová trubice má ještě druhou funkci, a tou je ejakulace spermatu při dosažení orgasmu. Obrázek: Poloha močového měchýře, močové trubice (obojí vyznačeno tělovou barvou) a některých přilehlých struktur – schematický nákres. V horní části obrázku jsou znázorněny anatomické struktury ženské pánve, dolní část obrázku znázorňuje anatomické struktury mužské pánve. Zdroj: By OpenStax College - Anatomy & Physiology, Connexions Web site. http://cnx.org/content/col11496/1.6/, Jun 19, 2013., CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30148631 Viz také moč, mužská močová trubice, ženská močová trubice.

Zobrazeno 1 až 10 z 25

Počet výsledků